Dla każdego coś innego jest motywacją do działania. Nie ma jednej recepty dla wszystkich, bowiem jednych zachęci podwyżka, innych dodatkowe korzyści, a jeszcze innych pochwała. Z badań wynika, że nagrody finansowe dają motywację na krótko.
Należy zaznaczyć, że są dwa rodzaje motywacji. Wewnętrzna to poczucie odpowiedzialności, sumienności wykonywanych zadaniach, a zewnętrzna to system nagród i kar. Niektórych bardziej motywuje obawa przed utratą czegoś niż perspektywą osiągnięcia dodatkowych korzyści. Sposobem na motywację może być również obietnica, jaką złożyliśmy komuś i zobowiązanie do wykonania czegoś.
Pracodawcy również zależy na tym, aby pracownik był zmotywowany, gdyż to wpływa na efektywność działań firmy. Większość nas angażuje się w to co robi, a to nadaje sens naszej pracy. Trzeba przyznać, że dodatki i płacenie za pracę pomagają w motywacji i zaangażowaniu pracowników. Inną sytuacją są wolontariaty czy nieodpłatne staże, które określają, że za wykonywane działania nie przysługuje wynagrodzenie. Wtedy mamy poczucie sensu i samorealizacji oraz uznania naszego osobistego rozwoju. Przykładem są marki, w których ludzie chcą pracować i być ich częścią, ponieważ związane są one z prestiżem i uznaniem społecznym i własnym rozwojem.
Co pozytywnie wpływa na naszą motywację?
Z pewnością jest to pozytywne nastawienie do życia, optymizm i świadomość, że mamy wpływ na swoją przyszłość. Elementem dodatkowym jest też cel, do którego zmierzamy, a także ludzie, którzy nas otaczają i wpływają na nasze zachowanie. Na motywację może również wpływać świadomość uzyskania nagrody za naszą ciężką pracę i satysfakcja z wykonanego zadania.
Motywacja to proces, dlatego warto zatrzymać się i zastanowić nad sobą; odkryć źródła naszej motywacji i dostrzec, co nas zachęca do pracy.
Ewelina Makoś
(ewelina.makos@dlalejdis.pl)
Fot. freepik.com