Otóż znamy kilka sposobów, aby kupić auto, mimo że nas nie stać. Sprawdź, jakie masz możliwości.
Nowy czy używany samochód można kupić za gotówkę, ale nie zawsze nas na to stać. A nawet jeśli – nie musi to być najlepsze rozwiązanie, gdyż naraża nas na brak płynności finansowej. Opcji jest jednak więcej – warto wziąć pod uwagę m.in. także kredyt samochodowy albo korzystny leasing. Poniżej omawiamy najczęstsze formy płatności za samochód czy inny pojazd.
Płatność gotówką
Zakupu auta, skutera czy motocykla możesz dokonać gotówką. Sposób ten ma jednak także szereg minusów – jednorazowa utrata znacznej sumy może być aż nadto odczuwalna w naszym domowym budżecie. Spowalnia także inne inwestycje oraz plany. Argument ten jest jednak szczególnie istotny w przypadku przedsiębiorstw, które preferują leasing. Osoby prywatne zaś najczęściej wybierają gotówkę lub kredyt samochodowy.
Nie da się zaprzeczyć, że jest to sposób najprostszy i najtańszy, gdyż nie generuje dodatkowych kosztów, zobowiązań na długie lata i nie wiąże się z kolejnymi formalnościami. Zakupiony samochód staje się naszą własnością i możemy dysponować nim bez ograniczeń, co oznacza też możliwość sprzedaży w każdej chwili.
Kredyt samochodowy
Kredyty na zakup auta lub innego pojazdu wciąż należą do najpopularniejszych, a oferta banków staje się coraz szersza. Ich atutem jest m.in. minimum formalności, szybkość, dostępność, stosunkowo niskie oprocentowanie oraz stabilizacja oprocentowania. Trzeba jednak pamiętać, że bank nie każdemu przyzna kredyt samochodowy – musi mieć pewność, że mamy zdolność kredytową.
Wymagane jest zaświadczenie o zarobkach, na podstawie którego bank przedstawi ofertę, jaką kwotę jest skłonny nam pożyczyć. Oznacza to, że także wysokość raty zależna jest od wysokości naszych dochodów. Jeśli są one niewielkie, prawdopodobnie będziemy musieli spłacać zobowiązanie przez wiele lat. Dodajmy, że kupujący nie otrzymuje pieniędzy na swoje konto – bak przelewa je od razu sprzedawcy.
Leasing
Jednym z popularnych sposobów finansowania pojazdu jest także leasing. Wybierają go głównie firmy, gdyż nie blokuje on możliwości prowadzenia inwestycji w firmie. Zresztą przez wiele lat był dostępny jedynie dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Obecnie zaś osoby prywatne mogą już korzystać z tzw. leasingu konsumenckiego.
Co to oznacza w praktyce? Otóż klienci indywidualni otrzymują prawo do użytkowania samochodu w ramach regularnego spłacania rat leasingowych określonych w umowie. Wystarczy ustalić z bankiem wysokość miesięcznej raty oraz czas użytkowania i korzystać bez ograniczeń z wypożyczonego samochodu. Co więcej, po wygaśnięciu umowy można go odkupić lub oddać.
Fot. Materiały zewnętrzne