Jak się uczyć, aby się nauczyć?
Opublikowano: 2019-03-25
Mogłoby się wydawać, że uczenie się jest czymś łatwym i naturalnym, a jednak tak nie jest.
Wiele osób ślęczy nad danym materiałem i mimo poświęconego czasu nadal nie potrafi go opanować. W takich momentach warto spróbować jeszcze raz i zastosować się do podanych niżej zasad.
- Zapisz korzyści – bardzo ciężko jest nam nauczyć się czegoś, jeżeli nie wiemy, do czego nam się dana wiedza przyda. Warto zmotywować się i zapisać na kartce, co da nam nauczenie się tych nieszczęsnych zasad dynamiki Newtona czy epok literackich (uniknięcie zagrożenia na semestr, możliwość pójścia na imprezę do koleżanki w weekend itd.)
- Nie odkładaj nic na później – najgorszym rozwiązaniem jest odkładanie nielubianej nauki na później – na piątek wieczorem, na sobotę, po kolacji itd. Postępuj według zasady – „Co masz zrobić jutro, zrób dziś, będziesz miał dzień wolnego”.
- Rób częste przerwy – aby mózg był aktywny, na godzinę nauki potrzebuje 10 – 15 minut przerwy (nie odwrotnie!). Poświęć ten czas na przekąszenie czegoś pożywnego (najlepiej sprawdzą się owoce, orzechy, ziarna), na krótki spacer, posłuchanie ulubionej muzyki.
- Stwórz sobie odpowiednie warunki – niestety, ale włączony telewizor, głośna muzyka czy zaduch w pomieszczeniu nie sprzyjają zapamiętywaniu. Postaraj, przed rozpoczęciem nauki, zadbać o swoją przestrzeń.
- Postaraj się zrozumieć – wszystko, nawet żmudną historię można zrozumieć, wystarczy powiązać odpowiednie fakty, znaleźć ciągi przyczynowo – skutkowe; można tworzyć własne skojarzenia. Nie ma nic gorszego od wkuwania na pamięć.
- Powtarzaj – w nauce bardzo ważna jest systematyczność i powtarzanie. Niestety, ale nie istnieje magiczny sposób na wlanie wiedzy do głowy – można jednak wiedzę utrwalić, powtarzając dany materiał co jakiś czas.
Anna Stasiuk
(anna.stasiuk@dlalejdis.pl)
Fot. pixabay.com