Dzieje się tak wtedy, gdy nie potrafimy jej zrozumieć i nie wiemy, z jakiego powodu ją odczuwamy.
Chcąc zrozumieć, dlaczego odczuwasz złość i jak sprawić, by nie reagować w niej zbyt pochopnie, trzeba umieć rozpoznawać informacje, które płyną z twojego ciała. Kiedy jesteś zła, organizm zawsze daje ci różne sygnały, byś mogła lepiej zrozumieć i zauważyć, co się z tobą dzieje. Niestety, sygnały te są często przeoczane, bagatelizowane lub kojarzone nie ze złością, lecz np. z chorobą organiczną.
Ciało na złość reaguje bardzo różnie, dlatego nie należy ignorować sygnałów, jakie nam wysyła i reagować odpowiednio wcześnie, by złość nie stała się silna do tego stopnia, że zaczniesz działać pod jej wpływem. Decyzji podjętych w złości i wypowiedzianych słów możesz później bardzo żałować, zatem odczuwając nadchodzącą złość, już powinnaś zwrócić uwagę na to, by się zatrzymać i spróbować zadać sobie pytanie o przyczyny takiego samopoczucia. O co mi chodzi? I jaką potrzebę złość mi komunikuje?
W rozumieniu złości ważna jest przede wszystkim praca nad tym, by nie brała ona nad tobą panowania, by nie ciągnęła cię w stronę negatywnych działań wobec siebie i innych oraz by nie decydowała o twoich wyborach. Zwłaszcza, jeśli chodzi o te bardzo poważne, które nie powinny być podejmowane nieracjonalnie. Wiele zależy od tego, w jaki sposób interpretujesz zaistniałą sytuację. Bardzo duży wpływ na to, jakie odczuwasz emocje ma właśnie interpretacja, a nie sytuacja sama w sobie.
W rozumieniu swojej złości bardzo ważna jest równowaga. Jeśli chcesz lepiej zrozumieć, dlaczego czujesz złość, powinnaś w chwili dużej złości znaleźć czas, by się wyciszyć i zrobić dla siebie coś, co da ci pełny komfort i pomoże w osłabieniu złości, bo gdy tak się stanie, będziesz mogła lepiej zrozumieć powód złości i jest większa szansa, że nie będziesz działać pod jej wpływem.
Dbając o swoją złość powinnaś nauczyć się prawidłowego jej wyrażania. Ale nie tylko. Ważne jest też, byś umiała komunikować inne swoje potrzeby, tak byś nie musiała się złościć w sytuacjach, w których miałaś okazję do wyrażenia swojego zdania, ale zrezygnowałaś z niej. Jeśli umiesz zakomunikować swoje potrzeby i granice, wtedy złość nie będzie już miała tak wielkiej mocy, gdyż pojawia się ona najczęściej w sytuacjach, kiedy to ktoś naruszył twoje granice, gdy nie masz zaspokojonych potrzeb, a twoje uczucia nie są brane pod uwagę.
Odpowiednia komunikacja pomoże ci w tym, byś nie była pomijana, a za tym idzie także to, że ludzie będą cię lepiej rozumieli.
Monika Trentowska
(monika.trentowska@dlalejdis.pl)
Fot. freepik