Godne polecenia są przede wszystkim łóżka drewniane, ponieważ posiadają one wiele cennych właściwości użytkowych. Pod względem ogólnej funkcjonalności znacznie przewyższają nowoczesne konstrukcje metalowe.
Łóżka drewniane — podobnie jak wersje metalowe — charakteryzują się dużą odpornością na wszelkie uszkodzenia o charakterze mechanicznym. Dzięki temu stanowią inwestycję na długie lata. Najbardziej trwałe są modele z gatunków egzotycznych, takich jak choćby mahoń, teak czy heban. Aby w jeszcze większym stopniu podnieść ich wytrzymałość, warto precyzyjnie pokryć powierzchnię dedykowanym preparatem impregnacyjnym.
Na uwagę zasługuje fakt, że omawiane konstrukcje nieustannie pracują, dostosowując się do panujących w danym pomieszczeniu warunków klimatycznych (zwłaszcza poziomu wilgotności i temperatury powietrza). Metalowe odpowiedniki nie mogą nam tego zaoferować. Istotnym wyróżnikiem łóżek z naturalnego drewna jest również elegancki, szlachetny design. Wprowadzają do wnętrza przytulny nastrój i jednocześnie wzbogacają wizualnie cały wystrój. Jak by tego było mało, są dostępne na rynku w szerokiej palecie barwowej, co ułatwia dopasowanie do kolorystyki zastosowanej w sypialni.
Pisząc o zaletach łóżek drewnianych, nie można z pewnością zapomnieć o ich wszechstronności objawiającej się kompatybilnością z licznymi stylami aranżacyjnymi. Efektownie wyglądają we wnętrzach zarówno skandynawskich i rustykalnych, jak i minimalistycznych, kolonialnych, angielskich, a nawet loftowych. Modele metalowe dobrze prezentują się natomiast tak naprawdę jedynie w przestrzeniach modernistycznych i industrialnych, czyli pofabrycznych, utrzymanych w surowym klimacie. W tym kontekście spore znaczenie ma podatność drewnianego surowca na obróbkę za pomocą maszyn przemysłowych.
W przeciwieństwie do stali i żeliwa jest zaskakująco plastyczne, więc idealnie nadaje się do przycinania, rzeźbienia, frezowania, grawerowania czy szlifowania. Pozwala to na uzyskanie dowolnego kształtu zagłówka lub innych elementów konstrukcyjnych.
Tym, co jeszcze stawia łóżka drewniane nad wersjami metalowymi, jest ich ekologiczny charakter. Odznaczają się właściwościami antystatycznymi, co oznacza, że nie przyciągają szkodliwego dla zdrowia kurzu. Stanowią zatem optymalny wybór dla wszystkich alergików i małych dzieci. Przy ich produkcji nie wykorzystuje się zazwyczaj żadnych formaldehydów, barwników syntetycznych, klejów ani lakierów, które z jednej strony mogłyby negatywnie oddziaływać na układ oddechowy, z drugiej zaś zanieczyszczać środowisko.
Niezwykle ważnym atutem drewna jest ponadto zdolność do regulowania wilgoci w otoczeniu poprzez jej pochłanianie oraz oddawanie. Ma to pozytywny wpływ na mikroklimat panujący w sypialni. Dodajmy, że po zakończonym okresie eksploatacji istnieje opcja recyklingu, czyli przekształcenia omawianego łóżka np. w inny mebel, zestaw kwietników albo kompostownik.