Wbrew pozorom, złe zachowanie kociaka, nie jest wynikiem złośliwości. Może to być konieczność zaspokajania naturalnych potrzeb, komunikat lub po prostu kocia natura. Oto kilka przykładów jak interpretować nietypowe kocie zachowania.
- Załatwia się poza kuwetą – w kocim języku takie zachowanie to stanowcza informacja, że coś jest nie tak. W ten sposób kot sygnalizuje problem. Najczęściej ma on podłoże medyczne. Dlatego w pierwszej kolejności trzeba wybrać się do lekarza weterynarii i przeprowadzić dokładne badania. Jeśli choroba zostanie wykluczona, przyczyną może być silny stres, np. pojawianie się nowego domownika, zmiana rytmu dnia, przeprowadzka.
- Niszczy rośliny – donica, zwłaszcza jeśli jest duża, może przypominać kotu kuwetę. Z drugiej strony wiele kotów lubi bawić się ziemią, która ma dla nich atrakcyjny zapach i strukturę. Jeśli doniczek nie można przestawić poza zasięg kota, rośliny warto obłożyć kamieniami. Powinny być spore i ciężkie, żeby zwierzę miało utrudniony dostęp do ziemi.
- Podczas zabawy gryzie – koty rzadko bywają agresywne. Łapanie zębami za rękę to zwykle zabawa albo naturalny odruch kota - myśliwego, gdy dochodzi do głosu jego instynkt łowiecki. Aby uchronić ręce przed zębami, najlepiej wykorzystywać zabawki dystansowe, np. wędka.
- Ma drapak, ale drapie kanapę – drapiąc, kot nie tylko ściera i pielęgnuje pazury, zostawia też wizytówkę: „to mój teren”. Omija drapak, a to znaczy, że jest dla niego bezużyteczny. Warto się przyjrzeć, gdzie w mieszkaniu przebiegają ciągi komunikacyjne, przecinają się ścieżki ludzi i zwierząt lub gdzie kociak ociera się grzbietem. Tam należy umieść drapak, to znacznie podniesie jego atrakcyjność.
Klaudia Kwiatkowska
(klaudia.kwiatkowska@dlalejdis.pl)
Fot. pixabay.com